co je to registr dlužníků

Pokud už máte u některých společností finanční závazky a žádáte znovu o půjčku, pak si dávejte pozor na určité věci, můžete totiž tvrdě narazit. Každá bankovní či nebankovní společnost prochází tzv. registry a v nich se můžete nacházet i v případě, že své finanční závazky platíte včas a bez větších problémů. Co je to registr dlužníků? Následujte nás!

Co je to registr dlužníků?

Registr dlužníků je ve zkratce evidence, která se týká shromažďování informací ohledně dluhů. V tomto seznamu registru se nacházejí nejenom lidé, kteří mají problémy splácet své finanční závazky, ale i ti, kteří jsou zcela bez problémů. Jinými slovy jde tedy o takovou databázi všech dluhů. Možná si říkáte, proč takový seznam vůbec existuje, když se však zamyslíte, odpověď je snadná. Jde o ukazatele pro jiné bankovní společnosti v případě, že budete o půjčku žádat ještě v jiné bankovní společnosti. Ta může snadno přijít na to, že již jednu nebo více půjček na trhu máte.

Co je to registr dlužníků?

Bankovní společnost se následně dívá na to, zda je váš záznam negativní nebo pozitivní. Podle toho pak vyhodnotí celkový proces, kdy vám následně sdělí, zda vaše půjčka byla schválená či nikoli. Pozitivní záznam v registru je hodnota, která vám může výrazně pomoct. Jedná se o údaje, že své finanční závazky vůči jiným bankovním nebo nebankovním půjčkám splácíte včas a bez problémů. Tím zvyšujete své šance na to, získat další půjčku. Horši situace však nastává v momentě, kdy máte negativní záznamy v registrech.

Negativní záznamy v registrech, co teď?

Jestliže bankovní společnost u vás najde negativní záznam v registru, výrazně se vám šance na získání půjčky snižuje. Nic ovšem není ztraceno, půjčku ještě získat můžete, ovšem pod podmínkou, že vaše měsíční splátky a úroková sazba bude o něco vyšší. Pokud jsou vaše negativní záznamy ve větší míře, pak se rozlučte i s horšími podmínkami, půjčka vám totiž nebude schválená. Bankovní společnosti nemohou riskovat, že jim po uplynutí několika měsíců přestanete platit finanční prostředky.

Údaje v registrech se týkají nejenom současných půjček neboli finančních závazků, ale i těch, které jste měli v minulosti, Ty mohou poskytovatelům půjček pomoct v rozhodování. V registru tedy u vás poskytovatelé naleznou částku, kterou jste si půjčili. Dále pak částku, která vám zbývá splatit, platební morálku a datum, kdy byla půjčka uzavřená. V České republice jsou celkem čtyři registry, přičemž tři z nich jsou hlavní. Jedná se o bankovní registr klientských informací neboli také BRKI, dále pak o nebankovní registr klientských informací (NRKI) a SOLUS. Posledním registrem je následně centrální registr dlužníků, pod zkratkou CERD. Teď už víte, co je to registr dlužníků.

Sdílet: