Hypoteční úvěr

Získat hypoteční úvěr je dnes poměrně složitý proces, a to převážně pro mladé lidi, kteří nemají našetřené vlastní finanční zdroje. V takovém případě se musí spokojit buď to s nájemním bytem, nebo jinou variantou, která jim může pomoct v tom, získat hypoteční úvěr. Jaké jsou možnosti a proč je v dnešní době obtížnější získat hypotéku? Pojďme se na to společně podívat.

Trh s nemovitostmi roste

Co se týče trhu s nemovitostmi, ten roste. Tím máme teď na mysli ceny, které neznají vrchní hranici. Zvlášť v Praze nebo Brně jsou ceny poměrně vysoké a dosáhnout tak na hypoteční úvěr je téměř nemožné. To platí zejména také po zásahu České národní banky, která dala těmto úvěrům jasná pravidla. Ty ve zkratce říkají, že člověk, který žádá o hypotéku musí mít našetřené vlastní finanční prostředky, a to ve výši od 10 do 20 %. Teprve poté mu může být schválená hypotéka. Samozřejmě bude záviset také na tom, jakou má daná osoba bonitu a zda má čistý registr dlužníků.

Kromě vlastních finančních zdrojů se zpřísnila pravidla při posuzování žádosti. Vezměte si tedy, že získat hypoteční úvěr je tedy velice obtížné. Zkřížit cestu vám mohou hned tři hlavní faktory, mezi které patří vlastní finanční zdroje, vyšší cena nemovitosti a přísnější podmínky na získání hypotéky. Podle statistik má našetřeno z mladých lidí více než 100 tisíc korun pouhých pár procent. I tato částka však nestačí na malou nemovitost. To platí i pro menší města, kde jsou ceny relativně ještě v určitých normách. Žádost tak musí řešit jinými formami, na které se podíváme v následujícím odstavci.

Jak získat hypoteční úvěr? Zbystřete!

Prvním řešením je klasický spotřebitelský úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření, který dokáže pokrýt vlastní finanční zdroje, které jsou u žádosti o hypoteční úvěr nezbytnou nutností. Musíte však myslet na to, že se vám měsíční splátky zvýší, protože kromě samotného hypotečního úvěru budete splácet buď to spotřebitelskou půjčku, nebo úvěr ze stavebního spoření. V tomhle případě je dobré si také důkladně vypočítat vaše finanční možnosti, abyste nenarazili tím, že vám bude spotřebitelská půjčka schválená, ale následně hypoteční úvěr zamítnut. Zapojit tak do hry můžete například finančního poradce, který vám se vším pomůže.

Další možností je přizvat k žádosti o hypoteční úvěr nemovitost, a to například od rodičů nebo někoho z členů rodiny. Musíte ale myslet na to, že v momentě, kdy nebudete schopni své finanční závazky splácet, můžete přijít o větší část dané nemovitosti, která byla do hry zapojena. I tuto možnost tak musíte důkladně promyslet.

Sdílet: