Hypoteční úvěry zlevňují, zájem ovšem nestoupá!

Hypoteční úvěr je úvěr, který slouží pro koupi pozemku, rodinného domu nebo bytu. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí nemovitosti, měli byste o hypotečních úvěrech vědět daleko více informací. Rozhodně v první řadě nepočítejte s tím, že vám bankovní společnost půjčí celých 100 % z hodnoty nemovitosti. V dnešní době se neobejdete bez finančního kapitálu, který je obvykle ve výši 10 až 20 %. I přesto, že se celkově půjčky zpřísnily, jedna pozitivní zpráva tady přece jenom je. Jde o zlevňování hypotečních úvěrů, co se týče úrokových sazeb.

Hypoteční úvěry zlevňují, zájem ovšem nestoupá!

Jestliže bychom porovnali úrokové sazby na začátku roku a nyní, asi by nás překvapil nemalý rozdíl, který v přepočtu na třicet let udělá relativně obrovský rozdíl. Ano, můžete se sice hájit fixací, ale jak jistě sami víte, úrokové sazby mohou v jednom období klesat a následně se opět dostávat na původní hodnoty. Jinými slovy nikdy nemáte jistotu, že ušetříte. Pojďme se ovšem podívat na přesnější čísla, která praví, že v lednovém měsíci se úroková sazba pohybovala v rozmezí od 2,9 do 3 %.

Hypoteční úvěry zlevňují, zájem ovšem nestoupá! Je to přísnějšími podmínkami nebo růstem cen

Jestliže si vzpomínáte na pár let zpět, kdy se úrokové sazby pohybovaly i kolem 1,45 %, je tohle opravdu velký rozdíl. Zájem na začátku roku o hypoteční úvěry byl opravdu mizivý, a tak se Česká národní banka rozhodla začít snižovat úrokovou sazbu. Po uplynutí čtyř měsíců jste měli možnost vidět na trhu úrokové sazby od 2,8 do 2,9 %. Možná si říkáte, že změna není téměř žádná, ale tím to však zdaleka nekončilo.

Změny úrokových sazeb u hypotečních úvěrů pokračovaly

Jakmile se kalendář přehoupnul do červencového měsíce, úrokové sazby u hypotečních úvěrů opět klesaly, a to na hranici 2,6 %. Nyní v prosincovém měsíci se úrokové sazby pohybují v průměru od 2,4 do 2,5 %. Záležet ale bude na mnoha faktorech, od vašeho finančního kapitálu, přes výběr bankovní instituce až po finančního poradce.

Na druhou stranu je dobré zmínit, že se ceny nemovitostí neustále zvedají. Snižování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů tak ve finále nehraje téměř žádnou roli.

Sdílet: