Mateřská dovolená a žádost o hypoteční úvěr

Pokud chcete v životě dosáhnout vlastní nemovitosti, život vám může házet v těch nejsložitějších situacích klacky pod nohy. Řeč je například o mateřství a žádosti o hypoteční úvěr. Jak je to s těmito procesy a máte, jako matka na mateřské dovolené, nárok požádat bankovní společnosti o hypoteční úvěr? Vše si v tomhle článku dopodrobna rozepíšeme. Je pochopitelné, že jako matka chcete mít pro své dítě zázemí, ne vždy to ovšem chápe i protistrana. Jestliže chcete získat hypoteční úvěr, budete muset splnit několik kritérií. Na druhou stranu i ty vám ve finále nemusí pomoct.

Žádost o hypoteční úvěr a mateřská dovolená

Jak jistě sami víte, kritéria pro získání hypotečního úvěru jsou přísnější. To ani v nejmenším nenahrává do karet maminkám na mateřské dovolené, které chtějí pro své děti jenom to nejlepší. Bankovní společnosti posuzují nejenom bonitu klienta, ale i jeho příjem, který jak opět sami víte, není v mateřství příliš vysoký. Pokud máte partnera, který pracuje na plný úvazek, jsou vaše šance daleko vyšší. Vás by ovšem měla zajímat odpověď na otázku, zda je mateřská považována za příjem či nikoli.

První pomocí pro maminky je tzv. peněžitá pomoc v mateřství. Tenhle příspěvek v sobě ukrývá podmínky. Tou první je účast na nemocenském pojištění. Pokud jste klasicky zaměstnaná žena, nemáte se čeho obávat. Nárok na tento příspěvek bezesporu máte. Nevýhodou je ovšem fakt, že se jedná o příspěvek pouze v podobě 28 týdnů u jednoho dítěte. Čekáte-li více dětí, pak počítejte s prodloužením hranice, a to až na 37 týdnů. U některých bankovních společností s tímto příspěvkem neuspějete, protože jej nepovažují za příjem. Další bankovní společnosti vypočítají pouze pevně stanovenou paušální částku nebo příjem ve výši budoucího rodičovského příspěvku.

Rodičovský příspěvek nese vyšší šance

Rodičovský příspěvek nese pro žádost o hypoteční úvěr daleko vyšší šance. Čerpat jej lze až na 4 roky, podle toho, jakou dobu splatnosti rodičovského příspěvku si zvolíte. Částka se pohybuje v rozmezí od 220 do 300 tisíc korun. Měsíční výše tak bude stanovená podle toho, jaká částka bude u vás schválená a v jaké době splatnosti. Vybrat si totiž můžete od 2 do 4 let. Zvolíte-li dva roky, můžete očekávat vyšší měsíční příjem. Bankovní společnosti opět rozdělují rodičovský příspěvek do více skupin. Ta první část bere v potaz celou výši rodičovského příspěvku, zatímco druhá část pouze určitou část.

Teď už přejdeme na odpověď, zda dosáhnete na hypoteční úvěr či nikoli. Většina žen na hypoteční úvěr nedosáhne, a pokud už ano, pak se jedná opravdu o minimální procento nebo ženy, které požádaly se spolužadatelem.

Sdílet: