RPSN je důležitý údaj při žádosti o půjčku. Přesvědčte se

Při žádosti o půjčku byste se měli soustředit na důležité informace, které mohou ovlivnit to, zda ji v konečném důsledku uzavřete či nikoli. Pokud vám některé pojmy nic neříkají, pak byste si měli o nich zjistit alespoň základní informace. Rozhodně neuzavírejte půjčku v případě, kdy nevíte, co obsahuje její smlouva. V takové situaci se můžete dostat do nemalých potíží. Pojďme se podívat na pojem zvaný RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů.

RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů

Nepleťte si dva pojmy, které jsou relativně odlišné. Tím prvním je klasická úroková sazba a tím druhým právě již několikrát zmíněné RPSN. Jestliže si vybíráte půjčku, nejspíš se díváte na hodnoty úrokové sazby, aniž byste věděli, že toto číslo není konečné. Dívat byste se totiž měli převážně na roční procentuální sazbu nákladů. Tento údaj vám prozradí, jaká je konečná cena úvěru. Jinými slovy obsahuje nejenom roční úrokovou sazbu, ale i veškeré poplatky, které půjčka obsahuje.

Určitě jste si všimli, že v momentě, kdy uzavíráte půjčku, je pokaždé číslo RPSN větší než samotná úroková sazba. Je to dáno tím, že se pod tímto pojmem skrývají i všechny poplatky, jak jsme uvedli v předchozím odstavci. RPSN by měl být tedy jeden z důležitých údajů, podle kterého budete půjčku vybírat. Neměl by se stát však jediným údajem. Podstatné je se při uzavírání půjčky podívat také na smlouvu a další potřebné informace, které vám prozradí, jestli je půjčka výhodná či nikoli.

RPSN nesmí ve smlouvě chybět

Jakmile budete přecházet k podpisu smlouvy, pozorně zbystřete a několikrát si ji přečtěte. Jedině tak předejdete nevyhovujícím podmínkám či dokonce podvodnému jednání. Výhoda RPSN spočívá zejména v tom, že ji musí všechny bankovní společnosti uvádět ve smlouvě, a to bez toho, aniž by na vás zkoušeli nějaké nekalé praktiky. Roční procentuální sazba nákladů bude vypočtena skutečně za jeden kalendářní rok. Co se týče úrokové sazby, tam se dívejte na to, zda je číslo uvedeno měsíčně, čtvrtletně nebo ročně. Poznat to můžete podle těchto zkratech, které vám popíšeme v následujícím odstavci.

Jestliže ve smlouvě uvidíte zkratku p. m., pak se jedná o měsíční úrokové sazby. Čtvrtletní úroková sazba se ve smlouvách značí zkratkou p. q. Poslední zkratkou je p. a., což v tomhle odvětví znamená roční údaj úrokové sazby.

Sdílet: