Zkuste finance uspořit, místo sáhnutí po půjčce

Po půjčce ročně sáhne velké procento českých obyvatel. Svou finanční tíseň se snaží řešit tímto způsobem, bez toho, aniž by se pokusili o jiný způsob řešení. Co takhle upravit váš měsíční rozpočet tak, abyste neutráceli za zbytečnosti a do své kasičky si měsíčně přivedli nějakou tu uspořenou korunu? Pokud nevíte, jak na to, pak nás následujte. Finanční prostředky se dají ušetřit jak na jídle, tak na koníčcích, které každý měsíc provádíte.

Zkuste uspořit finance

Sotva dostanete výplatu a peníze se následně rozkutálí jako koule z kopce. Není se čemu divit, zvlášť v momentě, kdy neumíte šetřit.  V první řadě byste si měli sepsat své výdaje a příjmy na jeden papír, abyste vše měli pěkně pod kontrolou. Zatímco kolonka příjmů bude s největší pravděpodobností obsahovat pouze jeden řádek, kolonka výdajů jich bude mít hned několik. Snažte se tímto procesem dosáhnout toho, za co své peníze utrácíte. Je pochopitelné, že splátku hypotečního úvěru nebo nájem nemůžete škrknout, stejně tak, jako jídlo. Jedná se o položky, které jsou v životě důležité.

U jídla se ale můžete zastavit a popřemýšlet, zda se nedá nakupovat téměř stejně kvalitně, ale levněji. Jestliže budete chtít a budete mít vůli, bezesporu toho dosáhnete. Nakupovat musíte chodit do větších supermarketů, nikoli do samoobslužných, malých obchodů, které jsou zbytečně předražené. Váš seznam příjmů nebude pouze o jídle a bydlení. Dále na něm budou i vaše koníčky a další v uvozovkách zbytečnosti. Ano, člověk by se měl bavit, ovšem na druhou stranu, pokud máte drahý koníček a pořádáte ho několikrát za měsíc, pak je někde chyba.

Odkládejte si měsíčně peníze stranou

Místo několika zbytečností si peníze, které utratíte dejte raději stranou. Jíte v restauracích? Chodíte příliš často nakupovat oblečení? Pokuste se tyto procesy omezit. Jíst se dá konec konců i doma. U oblečení si vyhraďte určitou částku a choďte nakupovat například jednou za tři měsíce. Budete-li kupovat alespoň trochu kvalitní oblečení, jistě vám nějaký čas vydrží. To platí i o jiných věcech. Jestliže se vám to povede, sečtěte částku, kterou jste vyhazovali za nákupy zbytečností, chození do restaurací nebo koníčky. Jakmile ji vypočtete, přesně tu samou částku si měsíčně odkládejte.

Teprve v případě, že vám i přes to finanční prostředky nestačí k tomu, abyste si pořídili dražší věci, mezi které patří spotřebiče nebo auto, sáhněte po půjčce. Půjčka by totiž měla být až na posledním místě, co se týče priorit.

Sdílet: